تبلیغات
sɹəʌoႨ ʇɐԀ - چرا نباید اقدام به کشتار حیوانات شهری کرد؟

چرا نباید اقدام به کشتار حیوانات شهری کرد؟

چهارشنبه 9 آبان 1397 03:13 ب.ظ

نویسنده : *M*L*O*D*I*
ارسال شده در: حامی حیوانات ? سگ ? گربه ?

چرا نباید اقدام به کشتار سگ های بی خانمان شهر کرد؟

چرا نباید اقدام به کشتار سگ های بی‌خانمان شهر کرد؟

کشتار سگ های بی‌خانمان شهر از جنبه های متعددی میتواند مورد مخالفت منطقی قرار گیرد. با نگاه به منابع اسلامی همچون احادیث و آیات قرآن، هرگونه آزار و اذیت حیوانات و کشتار های بی رحمانه اینچنینی نفی شده است. در این مورد میتوان به بیاناتی نقل شده از معصومین در کتاب مفاتیح الحیات، اثر آیت‌الله عبدالله جوادی آملی و دیگر منابع اشاره کرد. اما در این صفحات نگاهی اجمالی به پایه های علمی علل مخالفت با کشتار سگ های بی خانمان سطح شهر با توجه به تجربیات بین المللی در این مورد و تحقیقات صورت گرفته درباره کنترل بیماری هایی همچون هاری خواهیم داشت.

 

متاسفانه در کشتار های بی امان اخیر، شاهد آن بودیم که عوامل کشتار با دلایلی غیر علمی اقدام به دفاع از اقدامات خود کرده. از جمله:

  • انتقال بیماری های مشترک میان انسان و حیوان نظیر هاری.
  •  حملات سگ های بی خانمان به شهروندان.
  •  موجب غیر زیبا شدن شهر.

تمامی این دلایل قابل بحث هستند. آیا این مشکلات واقعا به صورت واقعی در شهر وجود دارد و آیا راه حل این مشکلات کشتار است؟

طبعا ازدیاد بیش از حد تعداد سگ های بی خانمان در سایه عدم عقیم سازی، مشکلاتی را همچون مشکل تهیه غذای حیوانات، رفتار بد با سگ ها، حادثه های رانندگی برای سگ ها و … را به وجود میآورد و در اصل کنترل جمعیت سگ ها با روش های انسانی و شرعی شکی نیست.

درباره انتقال بیماری های مشترک میان انسان و سگ، در سال های اخیر طبق آمار های رسمی، گزارش های موجود در این باره چنان انگشت شمار بوده که قابل اعتنا نیست. اما در صورت فرض وجود این خطر به صورت جدی و وسیع باید دید باز هم کشتار راه حل عقلانی است؟

در این باره تحقیقات زیادی از طرف موسسات متعدد بین المللی با توجه به مشاهدات و تجربیات در تمامی کشور ها صورت گرفته که از آن جمله میتوان به تحقیق موسسه بین المللی world animal protection درباره کنترل بیماری هاری اشاره کرد.

هرگونه اقدام به حذف یک گونه جانوری از یک اکوسیستم، مستلزم اثرات مخربی بر کل اکوسیستم در سطح محلی و بیش از آن میباشد. هماهنگونه که پیش از این مشاهده شد، از دست دادن بسیاری از گونه های جانوری در سایه چنین کشتار های بی رحمانه که بسیاری از آن ها با هدف دور کردن خطرات آن گونه حیوانی صورت گرفت. اثرات جبران ناپذیری بر روی اکوسیستم کره زمین گذاشته اند. پس از دیدن یک مشکل باید برای مقابله با آن مشکل راه حلی کم هزینه اما در عین حال با پی آمد های مخرب کمتر انتخاب کرد. در بسیاری از موافق، مشکل کاملا جدی با یک راه حل مناسب و معقولانه قابل حل است اما در سایه عدم اعتماد به نخباگان و تحقیقات علمی و همچنین اقدام به حذف صورت مسئله، اغلب با مشکلات گوناگون بیشتری مواجه خواهیم شد. به عنوان مثال می توان به کشتاربی حد و مرز کبوتر ها به عنوان آفت زمین های زراعی در چین قبل از انقلاب فرهنگی اشاره کرد که بدون پایه های علمی صورت گرفت. نتیجه چنین اقدام مخرب و تغییر جدی در اکوسیستم، ازدیاد بیش از حد ملخ ها بود که ضربات به مراتب بزرگتری را به زمین های زراعی زد و باعث کاهش محصول با سطحی بسیار قابل تامل بود. همانگونه که مستحضر هستید اکوسیستم خوزستان، به دلیل تغییرات بیش از حد سال های اخیر به شکل خطرناکی ضعیف و آسیب پذیر شده است و هرگونه اقدام بدون تحقیقات علمی میتواند ضربات جبران ناپذیر و مهلکی به آن وارد کرده و وضعیت را از آنچه که اکنون شاهد آن هستیم وخیم تر سازد.

کشتار سگ ها به عنوان راه حلی در مقابل بیماری هاری (حتی در صورت وجود داشتن خطر جدی بیماری هاری) میتواند ضربات مهلکی بر اکوسیستم و بافت اجتماعی ما وارد آورد که از آن جمله میتوان به افزایش تعداد موش ها و در نتیجه آن آفت بسیار زیاد سطح بهداشت شهر، کاهش شاخص های سلامت روانی جامعه در سایه عدم وجود ارتباط جدی با حیوانات و … اشاره کرد. همانگونه که مستحضر هستید زندگی سنتی ایرانیان و تمام اقوام با ارتباط تنگاتنگ با حیوانات جریان داشت که این ارتباط در سنین کودکی باعث افزیاش حس مسئولیت در کودکان نسبت به موجودات زنده از جمله انسان، افزایش عشق نسبت به جانداران و کاهش خشونت میشد. با توجه به هزینه سرسام آور مشکلات خشونت و رفتار های نا سالم نوجوانان و جوانان که در نبود چنین ارتباطی با حیوانات به خاطر زندگی شهری صورت گرفته است، وجود حیوانات در شهر به خصوص سگ برای کاهش مشکلات گاه جبران ناپذیر خشونت های موجود در جامعه، کاملا جدی است. همچنین به دلیل افزایش شهر نشینی و ایزوله شدن محیط خانواده در سال های اخیر شاهد افزایش اختلالاتی همچون اوتیسم هستیم که سالانه هزینه های بسیار زیادی را به خانواده ها و دولت تحمیل میکند. طبق تحقیقات وجود حیوانات مخصوصا سگ رابطه معنا داری با افزایش و بهبود عملکرد در کودکان مبتلا به اوتیسم چه اوتیسم با عملکرد بالا، چه اوتیسم کلاسیک چه آسپرگر دارد. در این باره میتوان به تحقیقات موسسه autism speaks اشاره کرد.

بی دلیل نیست که در کشوری همچون سوئیس برای مقابله با مشکل بسیار حاد بیماری هاری که توسط روباه ها انتقال میافت، به جای کشتار، در مرحله اول شاهد یک سری تحقیقات علمی کامل و جامع برای پیدا کردن راه حلی علمی بودیم و پس از آن دانشمندان با کار گذاشتن ویروس ضدهاری در سر مرغ‌های مرده و رها کردن آن‌ها در کوه‌های آلپ و خورده شدن آنها توسط روباه ها، موفق به ریشه کن کردن ویروس هاری بدون آسیب به اکوسیستم خود شدند.

راه حل علمی و منطقی برای کنترل بیماری هاری در صورت وجود خطر آن واکسیناسیون است

  • واکسیناسیون حداقل ۷۰ درصد سگ های یک منطقه میتواند باعث مصونیت جمعیت سگ ها در منطقه باشد. پس از واکسیناسیون و مرگ سگ های مبتلا به هاری بعد از مدتی شاهد ریشه کن شدن بیماری هاری خواهیم بود. (این در صورت وجود مشکل جدی بیماری هاری در جمعیت سگ ها است.)
  • واکسیناسیون روشی انسانی است که از کشتار بی رحمانه سگ های بسیاری جلوگیری خواهد کرد که مستلزم افزایش شاخص های خشونت جامعه خواهد شد.
  • واکسیناسیون نه تنها با اثرات مفید تر در مقابله با بیماری هاری است بلکه از لحاظ مالی مقرون به صرفه تر است. کشتار همه سگ ها به روش مرگ بی درد نیاز به هزینه بسیاری دارد.

با نگاهی به تجربیات واقعی در عمل در مقابله با بیماری هاری میتوان این موضوعات را بهتر درک کرد.

بنگلادش

در سال ۲۰۱۱ موسسه world animal protection با همکاری دولت بنگلادش اقدام به واکسیناسیون ۷۰ درصد سگ های بنگلادش در مقابل هاری کرد. تعداد سگ های بی خانمان در بنگلادش و هند بسیار بیشتر از حد تصور می باشد و شیوع بیماری هاری در آن منطقه کاملا خارج از کنترل بود (که خوشبختناه ما دارای چنین وضعیتی در ایران نیستیم). در سال ۲۰۱۲ دولت بنگلادش با هدف گذاری ریشه کن کردن بیماری هاری تا سال ۲۰۲۰ در بنگلادش به این اقدامات سرعت بخشید. سرانجام، بدون کشتار سگ ها، در چنین وضعیت بحرانی، دولت بنگلادش با همکاری موسسه world animal protection و دیگر موسسات مردم نهاد حمایت از حیوانات موفق شدند میزان شیوع بیماری هاری را از سطح بسیار بالا به سطح تقریبا صفر برسانند و به اهداف از پیش تعیین شده بسیار زودتر از زمان مقرر تصور شده دست یافتند.

جزیره زانزیبار

در سال ۱۹۹۱ مقابله با بیماری هاری در این جزیره توسط دولت زانزیبار آغاز شد و در ۴ سال گذشته موسسه world animal protection با همکاری دولت زانزیبار اقدام به واکسیناسیون و عقیم سازی سگ های زانزیبار کردند. این اقدامات تا کنون موفق به مقابله جدی با بیماری هاری در آن منطقه پس از کشتار های بی رحمانه و بدون نتیجه شده است.

حملات سگ ها به انسان، فقط در صورت آزار دیدن سگ اتفاق میفتد و صورت جدی همچون چیزی که درباره آن گفته میشود ندارد. درباره مشکلات زیبایی، همانطور که مستحضر هستید زیبایی امری نسبی است و ما هیچ وقت نمیتوانیم بگوییم چیزی مطلقا زیباست. سگ ها در کشور هایی همچون ترکیه و رومانیا نه تنها به عنوان عامل بد چهره کردن شهر دیده نمی شود بلکه به عنوان زیبایی و جاذبه گردشگری مورد توجه قرار گرفته اند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 11 آبان 1397 11:49 ق.ظاسکرول بار